Oficiálny fanklub klubu Huddersfield Town vznikol v roku 2017.

Nevznikol preto, že v tomto roku Huddersfield postúpil do najvyššej Anglickej ligy. S touto myšlienkou som sa pohrával už dlhšie.

Myslím, že je na mieste sem napísať, teda skopírovať môj email, ktorý som zaslal priamo manažérom do klubu a na základe ktorého som s nimi začal komunikovať a dostali sme sa až k tomu, že vznikol oficálny SK/CZ Fanklub klubu (ut 24. 10. 2017 16:03):

Hi Jonathan and Marc, from Slovakia, small country in Middle of Europe 🙂

Small but we are football country. We have several good players like Marek Hamsik, Milan Skriniar, Stanislav Lobotka, Martin Skrtel, …).
I don’t know, if I am writing to a right persons.
I must to start with information, that I am a big fan of your club. Not now, when you are in PL, but many many years. If i remember, maybe from year 2000, when I played some soccer manager in PC and I choose Huddersfield maybe from league 4 and in this manager I promoted and promoted and finish in PL in this game.
Nobody from my family, friends knows your club. Last year and year ago I still talking about this club, for example with my brother-in-law, who is a BIG fan of Liverpool. He still laughed, that \”what is Huddersfield?\” 🙂 so and next weekend we will stay together near TV and Liverpool – Huddersfield will be there. SO I am really happy.
And why I am writing? I have an idea in my head and this idea is to establish Huddersfield Fan Club in Slovakia …  my plan is create nice page, for example Huddersfield.sk or something else, Slovak page, in Slovak language and in this page will be news from your club.
What do you mean about it? It is possible? Or is some chance to get a help from your side? (maybe send some prospects, promotion items and so on)
I don’t know it is normal (emails like mine … my request …) so please answer me, if possible and we can talk …
It is only my idea … i will do it in my free time, because I want to create maybe some community of people with “Huddersfield heart like me” 🙂
Thanks in advance
regards

 

Z emailu je zrejme, že im fandím už dlho a myslím, že takýto klub si zaslúži oficiálnu podporu u nás. Ak sa pozriete do histórie, tak tento klub ju má naozaj  dlhú a slávnu. Stači spomenúť to, že ako prvý klub v Anglicku – 3x po sebe vyhrali najvyššiu súťaž. Viac o histórii nájdete v danej sekcii.

Marek / zakladateľ fanklubu


HUDDERSFIELD TOWN

Oficialny fanklub SK/CZ

http://www.huddersfield.sk/

terriersskcz@gmail.com

FB: https://www.facebook.com/HuddersfieldTerriersSKCZ/

Twitter: https://twitter.com/TerriersSKCZ


27.8.2018 Klub nám poďakoval

Stali sme sa súčasťou “INTERNATIONAL SUPPORTER GROUPS”, t.j. medzinárodnej skupiny podporovateľov klubu Huddersfield Terriers.

Osobne som preto naozaj rád. Stránka podporovateľov: https://www.htafc.com/fans/international-supporter-groups/

Robyn Kennerdale (Supporter Services Manager) mi aj zaslal osobné poďakovanie a pár odznakov a nálepiek z klubu.

V roku 2023 som Huddersfield aj navštívil osobne. Bola to paráda. Osobne sa mi venoval ambasádor klubu a zároveň klubová legenda – Andy Booth.

Detailne som spoznal útroby a tajomstvá štadióna.

Ja a Andy Booth August 18, 2023